Joga to specyficzny rodzaj ćwiczeń, bo polega na odnalezieniu harmonii między ciałem i umysłem. Joga sama w sobie nie jest typowo siłową aktywnością, która ma natychmiast doprowadzić daną osobę do szybkiej utraty zbędnych kilogramów. A to, że niechcący pomaga świetnie wymodelować, ciało przemawia tylko na jej korzyść.
Czy joga odchudza?
Joga nie jest stricte metodą na odchudzanie. Nie stanowi też części składowej treningu aerobowego, który aplikuje się bywalcom siłowni czy klubów fitness. Jednak w ostatecznym rozrachunku trzeba uczciwie przyznać, że joga uprawiana regularnie i z odpowiednią intensywnością wspomaga odchudzanie.
Dzieje się tak z powodu tego, że joga angażuje do pracy praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała. Skutkuje to, tym, że umęczone po treningu mięśnie muszą się zregenerować. A aby to zrobić, korzystają z rezerw, które posiada organizm. Tak się cudownie składa, że rezerwy te stanowi tkanka tłuszczowa.
Korzyści z uprawiania jogi
Po pierwsze joga poprzez swoją intensywność i wszechstronność przyśpiesza w organizmie ludzkim przemianę materii. Przez co ćwiczący może przyjmować więcej kalorii, a i tak nie obija się to negatywnie na jego figurze.
Po drugie joga sprawia, że człowiek wycisza się emocjonalnie i umie rozróżnić, kiedy jest faktycznie głodny. A kiedy jedzenie stanowi tylko kaprys. Joga pomaga też zmienić nastawienie do sposobu odżywiania. Dzięki niej łatwiej przestawić się na zdrowy tryb życia i zrozumieć, które produkty nam pomagają- a które bardzo szkodzą.
Co jeszcze zbawiennego dla organizmu może przynieść joga?
Po pierwsze może sprawić, że nasza figura stanie się bardziej symetryczna i wyrzeźbiona. Tkanka tłuszczowa powolni zostanie zastąpiona przez zdrowe i twarde niczym głaz mięśnie. Po drugie nie jest tajemnicą, że jogo doskonale łagodzi stres.
To z kolei prowadzi do tego, że nie jest on nieustannie zajadany i tłumiony. Unikanie przejadania się przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej musi prędzej czy później doprowadzić do spadku tkanki tłuszczowej. Jest to związane z tym, że organizm traci nadmiar wody i w ten sposób ubywa mu parę kilo.
Kto może uprawiać jogę?
Tak naprawdę to każdy, kto ma na to ochotę. Joga nie obciążą zbytnio stawów. Po drugie do jej praktykowania nie potrzeba, aż tak wielkiej siły. Po trzecie, co bardzo jogę można modyfikować zgodnie ze stopniem zaawansowania i sprawności ćwiczącego.
Jogi nie powinny obawiać się osoby starsze. Jest ona nawet dla nich wskazana, bo obniżą ciśnienie i miarową pracę serca. Dzięki jodze osoby starsze mogą lepiej spać oraz nie bolą ich, aż tak bardzo stawy.